Ana Sayfa / Edebiyat / “Allah Evlatlarını Sana Bağışlasın…”

“Allah Evlatlarını Sana Bağışlasın…”

Hızla kapıyı açıp müdürün odasına girdi…

- Müdür bey, iki haftadır sormadığım yer kalmadı. Ekonomik kriz nedeniyle ithal etmiyorlarmış ilacı. Zaten bu virüs sağlık hizmeti verirken bulaştı karıma. Doğum yaklaştı bu ilacı bulun. Artık uyuyamaz oldum.

Sağlık Müdürü birkaç yere telefon açtı. En son görüşmesinden sonra, “Şişli Etfal Hastanesindeki arkadaşımın tanıdığı eczanede son bir tane varmış. Bu gece yola çıkarsan sabaha İstanbul’ da olursun”  diyerek arkadaşı ile ilgili bilgileri bir kağıda yazarak verdi.

Bulaşıcı Hastalıklar şubesinde çalışan arkadaşından aldığı aşı kabı ile evden çıkıp otobüs terminaline doğru hızlı adımlarla yürürken endişeliydi. “Ya dönüşte erirse aşı kabının içindeki buz tankları. Kimseyi de tanımıyordu İstanbul’ da”. Otobüs terminaline geldiğinde, önceden yerini ayırttığı otobüs firmasından biletini alırken biraz uzaklaştı endişesinden.

Otobüs yolculuğunu, sabah İstanbul’ a inip Şişli Etfal Hastanesine nasıl geldiğini hatırlamıyordu bile. Dr. Şenay Hanımın karşısında Hepatit B immunoglobulinini almak için geldiğini anlatırken buldu kendini. Birlikte eczaneye gittiler. Eczanede prospektüsü kutusundan çıkarıp ilacı özenle aşı kabının içine koydu. Dr. Şenay’ ın yanından ayrıldıktan sonra bir taksiye bindi.

Otobüs terminaline giderken kımızı ışıkta duran taksiye dilenci bir kız yaklaştı.

- Allah rızası için amca. Allah evlatlarını sana bağışlasın…

Sözlerin gerisini duymadan cebindeki tüm bozuklukları verdi.

Öğleye doğru otobüs terminalindeydi. Üç saat sonra kalkacak olan otobüsü beklerken bir kenarda ilacın prospektüsündeki Almanca yazılara baktı. Tek anlayabildiği “für intravenösen” kelimeleri olmuştu. Asıl merak ettiği ne kadar uygulanacağıydı. Ancak hiçbir bilgi edinememişti. Başını kaldırdığında tesadüfen Alman olduğunu tahmin ettiği iki genci gördü. Tahmini doğruydu. Yarım yamalak İngilizcesi ile bilgi dilendi iki yabancıdan ve her bir kilogram için 8 ml. uygulanacağını öğrendikten sonra teşekkür ederek yanlarından ayrıldı.

Geri dönüş yolculuğu sırasında aklında sadece dilenci kızın “Allah evlatlarını sana bağışlasın”  sözleri kalmıştı. Yabancısı olduğu şehirde bir dilenci kıza para vermişti ilk defa. O kızın sözlerinin dilencisi olmuştu doğmamış bebeği için…

Not: Türkiye’de bugün her 3 kişiden yaklaşık 1’ i Hepatit B virüsü ile karşılaşmıştır. Yine her 10 kişiden 1’ i Hepatit B virüsünü taşımakta ve bulaştırmaktadır. Hastaların % 75-80’ inde herhangi bir belirti vermeksizin gelişir, genellikle taramalarda ve kan bağışlarında yapılan tetkiklerde tesadüfen tespit edilir. Bu virüs ile temas eden (özellikle doğum sırasında) her 10 bebekten 9’ u ve her 10 erişkinden 1’ i belirli bir süre sonunda (6 ay) mikrobu vücudundan atmayı başaramazsa ya hasta olup kaybedilecek ya da yaşam boyu taşıyabilecek ve insanlara yayacaktır. “Hepatit B immunoglobulini” virüse karşı hazır antikor içerdiğinden bebeklere doğar doğmaz aşı ile birlikte uygulandığında risk en aza indirgenir. İlginç olan şudur ki bebeğe anne karnındayken virüs bulaşmaz. Hepatit B ile ilgili bilgi alıntıdır. İnternette birçok sitede benzer bilgiler olduğu için bilimsel veri anlamında kurum ve kişileri kaynak gösteremedim.

2 yorum

  1. Hüseyin hatırlarsın 2001 yılı ithal ilaçların satışının durdurulduğu dönemi, işte o günlerde oğlum üst üste havaleler geçirmişti. Diazepan Rektal bulup almamız gerekiyordu. O kadar komik bir fiyatı vardı ki hiç unutmam 4 TL idi fiyatı. Ben onlarca katını vermeye razıydım ama hiçbir yerden tedarik edemiyorduk. Depodan çıkışı yasaktı. Tüm Türkiye’yi aramıştık. En sonunda iş yerinden bir arkadaşım neredeyse kanlı bıçaklı olduğu bir arkadaşını aradı Denizli’den. Durumu ona anlattı. Sağ olsun o arkadaş ilacı el altından alıp bize Aydın’a bizzat kendisi getirdi. Belki de bugün oğlumun epilepsi hastası olmamasını o iki arkadaşa borçluyum. Şimdi yazını okuduğumda o günler geçti gözümün önünden. O adamcağızın çaresizliğini yaşadıklarını birebir yaşadım. Rabbim kimseye dermansız dert vermesin.

    0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>