Ana Sayfa / Bakış Açısı / ANNEYİM BEN
Anneyim Ben

ANNEYİM BEN

Annelik ne kutsal bir duygu ve sıfat değil mi? Anne deyince uykusuz geceler, fedakarlık, cefakarlık gelir aklıma. Kuran-ı Kerimde de açık açık belirtilmiştir ”cennet annelerin ayağının altına serilmiştir ”diye. Ne kutsal bir duygu, Rabb’imin herkese nasip etmediği ulaşılması gereken en güzel mertebe bence.

Ancak bugün ezberi bozmak istiyorum, bizim bildiğimiz şeyler hoş olan, saygı ve sevgi ile misafir ettiğimiz, direk benimsediğimiz güzel duygular her şeyden önce bu saygıyı, bu kutsallığı kendi annelerimizden dolayı onaylıyoruz. Ancak son zamanlar da dikkatimi çeken ve bugün irdelemek istediğim konu aslında herkesin bir an durup düşünmesini istediğim bir olay.

Günümüz toplumunda ya da insanlık var olduğundan beri kadın ya da erkek olsun eşlerini aldatan insanlar var. Aldatmanın hoş görülmediği kesin bir olgu ancak deriz ki bireysel bir durum ve herkes yaptığını çeker. Ama benim üzerinde ısrarla durmak istediğim ve kabul edemediğim şey bir annenin buna hiç bir şekilde mazereti olamaz. Anne ise bir kadın kocasını aldatma lüksü yoktur. Çünkü aldattığı sadece eşi değildir aynı zamanda çocuklarını da aldatmış demektir. Annelik sıfatına gölge düşüren bir konudur bir annenin başka bir insana meyil vermesi. Kimse yanlış anlamasın bir insanın başka bir insana meyil vermesinde sorun yok, evet olabilir ama eşinden gönlü gitti ise başka insana meyil verdi ise hemen boşanmalı ve diğer insan ile yaşamını sürdürmelidir.

Bir çocuk, ahlakı, dürüstlüğü, merhameti kimden öğrenir? Öncelikle anne ve babasından öğrenir. Sonra sosyal çevreden etkilenir. Eğer bir anne yanlışları olan bir anne ise kimse kusura bakmasın ben o annenin anneliğine saygı duymam. Ne kadar acımasız eleştiriyorsunuz dediğinizi duyar gibiyim. Hayır, inanın acımasız bir eleştiri değil bu. İnsanoğlu beşer şaşar, hata da yapar, ama yaptığı hatanın altında ezilmek yerine daha zeytinyağı gibi su yüzüne çıkıyor ise ve kendini haklı göstermeye, masum göstermeye çalışıyor ise ben bu kadının anneliğinden sonsuz şüphe duyarım.

Annelik nedir? Göğsünden sızlayarak süt emzirmek mi, acılar içinde doğum yapmak mı? Hasta olduğunda sabahlara kadar beklemek mi, hangisi bunların annelik için yeterli olduğunu gösterir. Bunlar doğal süreçlerdir, o çocuğu meydana getirdiysen, biraz insani duygun, biraz sevgin var ise temelde yapılması gereken şeyler bunlar. Çoğu anne yemedim yedirdim, giymedim giydirdim der. Hâlbuki esas olan yedirmek, giydirmek değil elbette koşullarını zorlayarak bunları yapan insanlarda vardır. Böyle annelere de saygı duymak gerekiyor, ancak sosyal yaşantının içinde herkesin atladığı bir konu var, çocuğunun ahlaklı, dürüst, merhametli, ”adam gibi adam ” diyebileceğimiz şekilde yetişmesi için verilmesi gereken değerler, aşılanması gereken güzel huylar da var.

Annelik doğurmak değildir, annelik sevmek demektir, kendin doğurmadıysan bile o insanın sorumluluğunu, yükünü üstlenebilmek demektir. Saçını tarar iken saçının teli acımasın diye hassasiyet gösterebilmektir. Kaç anne var çocuğu olduğu halde kitap okuyan söyleyin lütfen, kaç anne tam anlamıyla gerçek bir ilgi ve özen gösteriyor çocuğuna.

Yuvadan alıp bağrına basan insanlar var, işte bunlar gerçek anne ve baba. Asıl önemli olan kendi doğurduğuna merhametli olabilmek değil, doğurmadığın halde acıma duygusunu, merhamet duygusunu içtenlikle hissettirebilen annedir. Ben  biyolojik anlamda anne değilim, ama şu satırları yazabilecek vicdanı vermiş ise Allah’ım ben gerçekten anneyim.

Anneler gününün yakınlaşması sebebiyle bu hassas konuyu gündeme almak, sosyal bir meseleyi irdelemek istedim. Bu vesile ile Annelik sıfatını gerek biyolojik olarak, gerek insani olarak hak etmiş tüm annelerimizin başta da kendi annemin bu özel gününü şimdiden kutluyorum.

Sevgi ve Saygılarımla,

Zehra Koçak

4 yorum

 1. Bu güzel yazı için teşekkürler. Tüm annelerin anneler gününü kutluyorum.

  0
 2. Annelik en güzel meziyetdir ama Anne olabilene tabi ki…

  İki gün önce haberler de izledim; Doğum yaptıktan sonra çocuğu çöpe atıp alış verişe markete gitmiş ve kameralardan tabi ki tespit edilmiş. İşte bu anne değil sadece taşıyıcı.. Vicdan nerede, insanlık nerede, nereye gidiliyor?

  Bir kedim vardı 4 tane yavrusu vardı.Annem onlara mama verirdi ve yaban (kedimin adı) onlardan doymadan asla mama tabağına yaklaşmazdı.

  Bunun yanı sıra evet hem fikiriz , bir anneye asla aldatmak yakışmaz evet çocuklarından utanmalı öncelikle ama bu bir babaya da asla yakışmaz. Bir Anne nasıl namusuna düşkünse erkek dediğinde uçkuruna sahip olacak. Her iki taraf içinde geçerli bu söz; eğer bir halt yiyeceksen önce boşanırsın… Asla tek taraflı düşünemem bu olguyu… Erkeğin şerefi var ise kadınında var ve nice kadınlar var bir erkekten daha delikanlı olan… Yani bu her iki taraf için de geçerlidir… Ha erkek aldattı kadın ben de aldatırım diyemez.. Bunu yapan yok mu tabi ki var dünyanın çivisi çıkmış iyice… Eniştesiyle kaçan en yakın arkadaşının kocasını baştan çıkaran. Bunlar tabi ki çok büyük hatalar…

  Çok konuştum yine :))) Kaleminize, emeğinize sağlık Zehra Hanım…

  0
  • Sevgili Ay Işığı,
   Ben de erkeklerin eşlerini aldatmasını masum görmüyorum, bu konu da hem fikirim sizinle. Sadece bu özel günü, ya da diğer tüm günleri sırf anne olduğu için kullanan zavallı insanlara hitaben yazdım. Ne halt yiyecek ise boşandıktan sonra yesin her iki cinsiyette.Dediğim gibi bir çocuk ahlak anlayışını önce anne ve babadan öğrenir. Bu konuda eksikliği olan insanların bunu kullanmaya hakkı yok diyorum.
   Sizinde kaleminize sağlık duygudaşım :)) Sevgilerimle…

   0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>