Ana Sayfa / İnceleme / Arabesk Kültürü
Arabesk-Kültürü

Arabesk Kültürü

Arabesk “Arab’a ait olan” demektir. Arap tarzı kültür ve sanat. “Emeviler” den beri süren “Binbirgece Masalları” yla insanların kafasında imgelenmiş, girift, sanat tarzıdır.

Bizde mısır şarkılarının etkisiyle başlayan süreçte kullanılan müzik tarzı, Mısır’dan iktibas olduğu için arabesk denmiş. Halbuki bu arabesk değildir. Arabesk, bir kalite belgesidir. Halk müziği olarak Mısır’da icra edilenine ve bunun Türkiye’deki versiyonuna arabesk demek, biraz manasız oluyor. Arabesk diye yanlış bir kullanımla isimlendirilen müziğin dinleyici kitlesinin yaşam tarzı ve sosyo-kültürel tercihlerine de ikinci bir “galat” la arabesk denmiş. Halbuki lümpen kültürü  denmesi daha doğru bir ifade olur.

Lümpenliğin ve kültürünün pazarlanması genel seviyeyi düşürücü etki yapar. Tiyatronun ilk gösteriminin sebebi olarak, İngiliz hanedanının yaşam tarzının sahnelenip, insanların bu yüksek kültür ve görgü etrafında biraz daha düzeyli olmasını sağlamak amaçlı olduğu söylenir. Biz lümpen kültürü televizyonlarda göstererek neyi hedefleyebiliriz?. Ama yasakçılık da tabi ayrı bir garabet olur. Oto-sansür olabilir. Fakat şu da var ki halkın tercihlerini genelde lümpen zevkler oluşturuyor. 

Lümpenlik (oto)kontrolsüz, derli-toplu olmayan bir özellik taşıyor ama yüksek kültür ürünleri biraz daha düzenli/kontrollü. Kontrollü/derli-toplu iş hayatından bunalan insanlar eğlence sektörüne girdiklerinde orada da derli-topluluk ve kontrollülük istemiyorlar. Adı üstünde eğlenmek, düzenli olmanın stresini atmak istiyorlar. Tam da bu psikolojiye lümpen kültür ürünleri cevap veriyor. Dünyanın her yerinde böyle.

1 yorum

  1. Halkı küçümseyerek bugünlere geldik,hem resim olarak o müziğin en düzgün yorumcusunu seçmeniz üzücü…bu yorumu yapan arkadaş anadolunun, şarkın ücra köşelerindeki kahvelerde,meyhanelerinde hiç oturmamış…nerede ikamet ettiğini merak ettim..ben de bu müziği sevmem ama aşağılamam, dinleyenleride lümpen diye yaftalamam…

    0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>