Ana Sayfa / Bakış Açısı / BİR SUÇ DENEMESİ

BİR SUÇ DENEMESİ

SUÇ

Yirmi altı yıl önce tüm nüshaları yakılmış, yok edilmiş bir kitabın ilk taslağını, iki hafta önce tesadüfen, yıkık bir evin taşları arasında, çürümeye yüz tutmuş küçük bir sandıkta bulmuştu. Akşam olunca gizlice evine götürmüş ve etraf sessizliğe bürününce mum ışığı altında okumuştu heyecanla. Her defasında anlamı değişen sayfaları huşu içinde tekrar tekrar okumuş ve sarhoş olmuştu.  Okudukça yazma isteği artıyor, cesaretlenir gibi oluyordu, fakat her denemesinde kelimeler, sımsıkı tuttuğu kalemin ucundan bir türlü dökülmüyordu. Yeterli değildi demek ki. Yeniden sayfaların içinde kaybolarak, zaman kavramını iyice yitirene, şuurunu kaybedene dek okudu. Yemiyor içmiyor cezalandırıyordu kendini. Günden güne eriyordu bedeni. Yine şuurunu kaybettiği bir gece yarısı, elinde kalemini sımsıkı tutmuş bir şekilde kendisiyle konuşurken buldu zayıflamış bedenini. Uyuşan parmaklarının arasında tuttuğu kalemi biraz serbest bırakarak ilk harfini yazdı. Boş sayfa, o harfle dolmuştu sanki.

İlk adım atılmış, suç eyleme dönüşmüştü…

SUÇA ORTAK OLUŞ

O gece yazdığı ilk sayfayı, sabahın erken saatinde şehrin en kalabalık sokağında, yere bıraktı ve az ilerideki kalın gövdeli ağacın altındaki otların üzerine oturarak izlemeye başladı. İlk bulanın okurken yüzünde oluşacak ifadeyi merak ediyordu. Bekledi, idamını bekler gibi… Şah damarıyla baş başa bekledi… Gün ağarırken, artan kalabalığın çamurlu ayakkabıları altında ezildi ve yırtıldı sayfa. Gözünden bir damla yaş düştü yere. Tam umudunu yitirmek üzereyken, sıska bir el, yırtılan sayfayı yerden aldı. Sayfaya baktığı an, acı çekmekte olan küçük bir çocuğa gösterilen merhametin ifadesi belirdi sıska elin sahibinin yüzünde.

Siyah saçların gölgesinde bir çift göz, suça o an ortak olmuştu

HÜKÜM

Suçun yayılmaya başladığını fark ederek paniğe kapılan “cehalet” itiraz etti bu gidişe. Şehrin sokaklarında gizlice dolaşarak aradılar suçluyu. Geceleri penceresi aydınlık olan tüm evleri tek tek işaretlediler…

Yine bir sabah erkenden şehrin en kalabalık sokağına doğru yola çıktığında işaretlenmiş birçok ev gördü. Anladı görür görmez. Anladı ve yolunu değiştirerek dikildi cehaletin karşısına. “Aradığınız benim” diyerek uzattı elindeki sayfayı/kanıtı. Gözlerini kapatarak, korkarak aldılar elinden, sırıttılar.

Cehalet, sahibinin güçlü dudaklarında vuku buldu. “Hüküm verildi. Ölüm!”

ÖLÜM

Kendiliğinden adaletsizliğe teslim oluş ve iyi halin hiçbir katkı sağlamayışı ile birlikte verilen hükmün adı, ya da günler öncesinden başka bir aleme göç ediş istekliliği ve ikna oluş da değildi.

Zira suçun cazibesine kapıldığı an gizlice gerçekleşmişti ölüm.

ZAMAN

Meraklıları, şehrin pis kokulu sokaklarında sele kapılmış gibi akın akın meydanda toplanıyor ve kabus görmeye hazırlanıyordu. Celladın yapılan övgüyü hak etme çabası, baltasını en keskin haline getirmek için itinalı hazırlanışı bir gösteriye dönüşmüştü.

Bekliyordu. Orta çağın en karanlık döneminde, başı idam sehpasında iken, celladın keskin ağızlı baltasını indirişini bekliyordu. Ulu orta bir ölümü izlemek için yanıp tutuşan vahşi, suçlu bir başın gövdeden ayrılışını izlemek için sabırsızlanan kalabalığın uğultusunu (yalnızca iki kalp atışı arasındaki sessizlikte duyulabilen uğultu), hazzı, “iyi ki ben değilim” deyişleri, nefret dolu tezahüratları bastırabilecek kadar güçlüydü kalp atışının sesi. Meydanın tam ortasında yüksekçe bir yerde tüm gözler üstünde ve hiçbir kurtuluş umudu yokken, şah damarıyla baş başa kalmıştı.

Soğuk ve keskin metalin tenine ilk temasını beklerken, yere düşen bir damla gözyaşının içine hapsolmuştu zaman

ANLAM

Celladın baltası, tene ilk ve son kez temas ettiğinde, en dip noktası kan ile yıkandığında, onlarca sayfada hayat, işlenen suçlarla birlikte çoktan bulmuştu anlamını

1 yorum

  1. Heyecanla okudum, kalbimin ritmi değişti adeta. Suç, eyleme dönüşme hali,suça ortaklık,hüküm ve ölüm …
    Yazılan her ne ise en azından kalemle ve kağıtla buluşmuşlar, vuslat var özünde… Ya düşüncedeyken ölenler onların hali daha vahim…

    Yüreğinize sağlık,paylaşım için teşekkürler …

    0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>