Ana Sayfa / Bakış Açısı / Çevre Kirliliği
Cevre-Kirliligi

Çevre Kirliliği

Canlı ve cansız varlıkların üzerinde yapısal zararlar meydana getiren, varlıkların özelliklerini bozan yabancı maddelerin hava-su ve toprağa yoğun bir şekilde karışması çevre kirliliğidir.

Çevre kirliliğinin bazı türleri vardır. Bunlar: toprak kirliliği,  hava kirliliği, su kirliliği, ses kirliliği, ışık kirliliği, radyoaktif kirlenme ve ambalaj atıklarıdır.

Bazı faaliyetlerimiz doğaya zarar veriyor ve çevre kirliliğine neden oluyor. Fabrika kurmak için iş adamları milyarlarca para harcıyorlar ama fabrikanın bacasına filtre taktırmıyorlar. Bu yüzden de fabrikadan çıkan dumanlar bizim soluduğumuz havaya karışıyor. Bu da bizim sağlığımızı tehlikeye atıyor. Bu fabrikayı kuran iş adamı arıtma tesisi de kurmuyor. Fabrikadan çıkan kimyasal atıkları denize atıyor. Bunun sonucunda denizde yaşayan balıklar ölüyor. Balıklar ölünce sudaki doğal denge bozuluyor. Biraz da başkalarını suçlamak yerine kendimize de bakalım. Temiz olmak herkesin hakkı fakat temiz olalım diye bazen çevreye büyük zararlarımız olabiliyor. Ayrıca piller de havayı, suyu ve toprağı kirletiyor. İçinde cıva bulunan tek bir pil bile. 800 000 litre uyu içilemez hal getiriyor. Kömür petrol ve doğal gaz gibi fosil yakıtların kullanılması havamızın kirlenmesine sebep oluyor.

Bence çevre kirliliğine dur demenin zamanı geldi. Yoksa yemyeşil ve masmavi dünyamız yaşanamaz hale gelecek. İlk başta insanları bu konuda bilinçlendirmeliyiz çünkü bilinçli bir insan yaşadığı yere zarar vermeyecek kadar akıllıdır. Ayrıca fosil yakıtlar yerine yenilenebilir yakıtlar kullanılmalıdır. İş adamları fabrika bacalarına filtre takmalı ve arıtma tesisi kurmalıdır. Yemyeşil ormanlarımız korunmalı ve orman yangınları önlenmelidir. Bunlar gibi daha birçok önlem alabiliriz.

Çevre kirliliği önlenmezse dünya yaşanamaz bir yer olacak. Hava nefes alamayacağımız kadar kirli, suyumuz içilemez hale gelecek, yürüdüğümüz yolda bir tane bile ağaç kalmayacak. Bu tür şeyleri aklımızdan geçirmek bile kötü. Sizler yemyeşil, tertemiz ve rahatça koşup oynayabileceğiniz bir dünya mı istersiniz yoksa çok pis bir dünya mı? Aslında bunu belirlemek bizlerin elinde.

Uzun lafın kısası biz biz olalım yaşadığımız dünyayı gelecek nesillere en iyi şekilde bırakalım. Çevreyi kirletmeyelim ve kirletenleri uyaralım.

3 yorum

  1. bence biraz yetersiz kalmış ama yinede iyi çok TEŞEKKÜRLER

    0
  2. çok güzel yazmışsınız elinize dilinize sağlık

    5

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>