Ana Sayfa / Edebiyat / DR. KOLOMBO’NUN MACERALARI (İstirahat)
Dr. Kolombo'nun Maceraları - 2

DR. KOLOMBO’NUN MACERALARI (İstirahat)

BÖLÜM II

İSTİRAHAT

MÜBAREK RAMAZAN AYI GELMİŞ, HERKES ORUÇ TUTMAYA BAŞLAMIŞTI. İlçe girişinde, ana yolda bulunan “İlçemize Hoş Geldiniz” yazısının üstüne belediye tarafından “EY ORUÇ TUT BİZİ” mahyası çoktan asılmıştı.  Belediye Başkanı, iki camide de tek minare olunca, geçen yıl böyle çözüm bulmuş ve bu yıl da aynı icraatı yapmıştı.

Dr. Kolombo her akşam gittiği kulübe gitmiyor, yemeklerini beğendiği Cemil’in lokantasında açıyordu iftarını. Yemekten sonra da yandaki kahvehanede oturup bütün gazeteleri okuyor ve gündüzden içemediği sigaranın acısını uç uca yakarak çıkartıyordu geç vakte kadar. Kravatında da haftalık iftar ve sahur mönü listesi görülüyordu o günlerde.

Artık hastalar iyice azaldığı ve çoğu personel öğle arası bir köşeye kıvrılarak uyku kaçamağı yaptığından dolayı sağlık ocağının koridorlarına miskinlik çökerdi. Bir işi çıkıp uyandıran olmazsa akşama kadar kimsenin uykusu bölünmez, hizmetli İsmail Efendinin “Sağlık ocağı kapanıyor!” diye bağırarak herkesi uyandırmasıyla mesai son bulurdu. Hatta uykusu kaçanlar, bir odada toplanıp gördükleri rüyaları sohbet konusu yaparak vakit geçirirlerdi.

Demirci İhsan, iş güç de pek olmadığından dükkanını açmıyordu ramazan başladı başlayalı. İşe gitmediği için evde karısıyla sürekli kavga etmekten bıkmış olduğundan, huzuru arkadaşlarının gittiği kahvehanede arardı. Tadı pek olmadığından oyun da oynamaz, seyirci olarak arada sırada muhabbete katılır ve arkadaşları çay söyleyince “Bugün de orucum.” diyerek geri çevirirdi.

Yine bir gün kahvehanede kendi halinde arkadaşlarının oyununu izlerken, içlerinden birinin takılmasına sinir olarak eve geri döndü İhsan. Evde “Midem çok ağrıyor bu günden sonra oruç tutmayacağım” deyip, yine kavgaya tutuştuklarında, karısını ikna edemeyeceğini anlayıp bir köşeye oturarak çare aramaya başladı. Düşünürken en sonunda aklına bir fikir geldi ve doğruca sağlık ocağının yolunu tuttu.

Dr. Kolombo, öğleden sonra odasındaki koltukta uyuklarken saat üç civarında kapının çalmasıyla kendine geldi ve hemen toparlandı. Odaya çekinerek giren Demirci İhsan;

– Karım,  koca adamsın oruç tut diyor fakat ben sigarasızlığa dayanamıyorum, midem de ağrıyor. Sürekli kavga ediyoruz. Bu yüzden oruçlar bitene kadar on beş günlük istirahat lazım Doktor Bey, diyerek derdini anlattı.

Bu istek üzerine, Dr. Kolombo bir süre düşündü ve İlçe Müftülüğünü telefonla arayıp Müftü Hulusi Bey ile biraz sohbet etti. Laf arasında da “Sağlığı nedeniyle oruç tutamayanlar günlük ne kadar para(fidye) vermeli?” diye sordu. İstediği cevabı aldıktan sonra teşekkür edip telefonu kapadı ve adama dönerek;

– Mademki istirahat raporu istiyorsun, yüz elli milyon lira ver, sana on beş günlük rapor vereyim, dedi.

Adam, kavga ettiği karısının baskısından kurtulmak ve onu susturmak için razı geldi bu fidyeye. İçinden de “Nasılsa on beş gündür kahvehanede yenilip hesap da ödemedim, ona sayarım.” diye düşündü ve cebinden parayı çıkarıp, “Tamam Doktor Bey yazın.” dedi. Beş dakika sonra da elinde “oruç istirahati” ile çıkıp gitti.

Dr. Kolombo, koltuğuna iyice yerleştikten sonra “Bu istirahat raporuyla karını ikna edersin, fakat…” diye söylenerek uykuya daldığında, adam çoktan sağlık ocağının kapısından dışarı adımını atmıştı.

Yeni maceralarda buluşmak üzere…

Not: Hikayede geçen kişiler ve olaylar tamamen kurgudur. Gerçek kişi, kurum ya da olaylarla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

DR. KOLOMBO’NUN MACERALARI adlı serinin önceki bölümlerini okumak isteyenler için:
BÖLÜM I – SOBA FACİASI

4 yorum

 1. Küçük yerleşim yerlerinin bir aylık yaşam standardı ironi katılarak, sade, anlaşılır bir üslupla anlatılmış. Eleştirel bakış açısı hakimiyetinde bir öykü… Dr. Kolombo’nun yeni maceralarını bekleyeceğiz. Kaleminize sağlık…

  0
  • Teşekkürler Dilo Şakır. Aklımda taslak halinde yirmi kadar bölüm oluşmuş durumda. İş yoğunluğunun azaldığı ilk fırsatta bu seriyi tamamlamayı planlıyorum.

   0
 2. Eşinin baskısıyla oruç tutuyor demek :)) Raporda cabası , Colombonun son sözleri de taktire şayan :))

  Sürükleyici bir hikaye Hocam, kaleminiz daim olsun, emeğinize sağlık…

  0
 3. Teşekkürler Ay Işığı. Bohem karaktere sahip kahramanımız Dr. Kolombo, umarım zamanla uymak zorunda kaldığı sistemden ve çarklarından sıyrılır.

  0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>