Ana Sayfa / Edebiyat / Her Gün Kadın…
her-gun-kadin

Her Gün Kadın…

İnsanlık var olduğundan beri, hayatın yükünün çoğunluğu kadınların omuzlarındadır. Kadındır, anadır, eştir, yardır, yarendir. Kadın olduğum için hep şükretmişimdir. Hele de “anne” olmak, Allah’ın bize verdiği bir mucize, bir lütuftur bana göre. O’nu taşımak, canından can vermek erkeklere tanınsaydı çok eminim çok kıskanırdım:)

Kadın güçlüdür, aslında dışarıdan bakıldığında güçlü olan erkek gibi görünse de esas güç kadındadır. Çünkü nerede zor, güç bir yük varsa, kadın onu muhakkak omuzlamıştır. Mesela; çevrenizde mutlaka şahit olmuşsunuzdur, baba ayrılınca evden veya dünyadan, kadın, çocuklarına hem anadır hem de baba. Erkeğin boşluğunu doldurabilir. İstisnadır aynı şeyi erkeğin de yapabilmesi. Erkek daima kadına muhtaçtır ama kadın isteyince her zorluğun üstesinden gelebilecek yapıya sahiptir.

Hem bu kadar hırslı olabilir istediğinde, hem de bir o kadar narindir. Yaratılış dolayısı ile incedir düşüncelidir, fedakardır, çalışır didinir, evin yükünü çocuklarının tasasını çeker, yeni gelen güne hazırlar hayatı.

Bir yerde şunu okumuştum “Kadın erkeğin sol kaburgasından yaratılmıştır”. Demek ki kadının boşluğu bu yüzden doldurulamaz hal alıyor… ” Cennet anaların ayakları altındadır” demiş Peygamberimiz. Cennetin anahtarı verilmiş tek canlıdır kadın, buna rağmen çok acıdır ki, bir çok cahil toplumda “eksik” olarak nitelendirilmiştir. Kadına yönelik şiddet günümüzde hala karsımıza çıkan üzücü olaylardandır.

Kadın eşine verilmiş bit emanettir, çocuklarımız da bizlere Allah’ın emanetidir onlara sahip çıkıp koruyup gözetmek iyi bakmak bize zor gelmez, çünkü bizim canımızdan, kanımızdandır ama denildiği gibi bir emanettir. Kendi canından kanından olmayan kadınını koruyup kollamak bir ömür mutlu etmek hoşnut bırakmak her erkeğin harcı değildir bana göre.

Evet “Kadın”ız yalnız kaldığımızda hayatla bir başına, baş edebilecek güce sahip olsak da, erkeğimizden bizi koruyup gözetmesini isteyecek kadarda savunmasızız belki de. Kadınlar birer çiçektir, çiçeklerin suya ihtiyacı kadar, kadının da sevgiye ihtiyacı vardır. Bize verilen bir tane çiçekle dünyaları almışçasına mutlu olur. Ufacık bir detaya takılıp saatlerde ağlayabiliriz:)

Kendimce biraz bizi anlatmaya çalıştım, iyi ki “Kadınız”  diyorum ve ekliyorum;

“Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun…”

Sevgilerimle..

2 yorum

  1. Günün anlam ve önemini çok güzel bir yazıyla ifade etmişsiniz.

    Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun…

    0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>