Ana Sayfa / İnceleme / Inside Llewyn Davis Filmi Üzerine…

Inside Llewyn Davis Filmi Üzerine…

inside-llewyn-davis-1New York’un ıslak çorapları donduran soğuğu, afili bir barın dumanı altında “Hang me, Oh hang me” folk şarkısıyla nostaljik mikrofon eşliğinde, Llewyn Davis (Oscar Issac) kendini bırakıveriyor şarkının ruhuna. 1961’in New York müzik piyasasına aldırmadan, folk müzik sanatını icra etmeye çalışan genç bir folk sanatçısı. Llewyn Davis kendini müziğin serüvenine bırakmış, bunun üzerine eski işi olan denizciliği de bırakınca ekonomik sıkıntılarla müziği arasında yaşamını sürdürür.

Joel ve Ethan kardeşlerin yönetmenliğini yaptığı Inside Llewyn Davis (Sen Şarkılarını Söyle) filminin konusu ünlü folk müziği sanatçısı Dave Van Ronk’un yaşamından esinlenmiş müzikal bir tat ile çekilmiştir. 2013 Cannes Film Festivali‘nde Altın Palmiye için yarışan filmin başrolünde Oscar Isaac yer alırken, kendisine Justin TimberlakeJohn Goodman ve Carey Mulligan eşlik ediyor. Aynı zamanda Amerikan Film Enstitüsü‘nün açıkladığı 2013‘ün En İyileri listesinde “En İyi Filmler” listesinde yer aldı.

Llewyn Davis (Oscar Issac) ekonomik anlamda herhangi bir kazanç sağlamadığı, sağlasa da yaşam şartlarının bunu karşılamadığı bir durumda yaşar. Sevgilisi Jean’ı hamile bırakmasıyla tam bir kaosa girer ve kürtajı karşılayacak parayı bulsa da Jean’in ona dair herhangi bir sevgisi kalmaz. Yatacak bir evi olmayan Llewyn Davis, “kanepe” onun için kısa bir yerleşim olanağı olur. Kız kardeşi tarafından yakınan folk sanatçısı şehrin acımasız koşullarıyla yalnız kalır. Bakımevinde bulunan babasına uğrayıp söylediği “balıkçı” şarkısı da güzel bir tat bırakmış filmde.

Justin Timberlake (Jim) de rol aldığı bu filmde iyi bir performans sergilemiş. Daha çok romantik komedi filmlerinde oynayan aktör-sanatçı, bu dram-müzikal filmde de iyi bir oyunculuk çıkarmış. Özellikle, Llewyn Davis ile düet yaptığı “Mr.Kennedy” şarkısı düetiyle iyi bir stüdyo performans sahnesi ortaya çıkmış.

1961 New York müzik piyasasında pek de rağbet görmeyen folk müziği dalında saygın bir rol üstlenmek isteyen Llewyn Davis’in en büyük amacı müzik plağını Bud Grossman’a dinletmektir. Bu amaç uğruna borç para edinerek yola koyulur ve istediğini elde etmez.

Müziği sergilemekle saygın olunmadığını ve plağının da beğenilmemesi hüsranıyla tekrar eski işine(denizcilik) dönmeye karar verir.  Fakat kız kardeşinin, Llewyn Davis’in denizcilik yapması için gerekli olan lisans belgesini atınca tekrar müziğine döner ve barda folk müziğine kendini bırakır.

2 yorum

 1. Güzel özetlenmiş bir film tanıtım yazısı okudum.
  Sahnedeki performansının hemen ardından, “Daha önce dinlemişsinizdir muhtemelen. Folk şarkısı olunca ne yeni ne de eski gibi gelir” diyor.

  Evet, aynen de öyle hep aynı akorlar, melodi aynı:) Öyle olunca da film boyunca hep aynı şeyi dinliyormuş gibi hissettim.
  Bob Dylan’ı aklıma getirdi film. Beğendiğim şarkısı da benden olsun.

  0
 2. Evet Bob Dylan da müthiş bir folk sanatçısıdır. Folk müziğinin sırrı sözlerinde yatıyor, belki de bunu en iyi icra eden Van Ronk ve Bob Dylan’dır.

  0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>