Ana Sayfa / Kişisel Gelişim / Kendin Olmak

Kendin Olmak

Kendin-Olmak-1Çocukluğumun en unutulmaz karakteridir Emin amca. Alışılmışın dışında davranışları olan, şimdiki gençliğin ‘eksantrik’ diye tabir ettiği , merkezden bir hayli uzak biriydi . Çocukluğumu geçirdiğim o mahalleyi hatırladıkça daha başka ilginç tiplerde geliyor aklıma, ama Emin amcayı, diğer insanlarla kıyasladığımda hep mutlu biri olarak hatırlarım. Onu tanıdığımda henüz çok ufaktım. Hâyâl meyâl hatırladığım; onun yollarda hafif hafif sekerek, bağıra çağıra şarkı söylediğidir. Bunlar öyle böyle şarkılar da değildi. Türk sanat müziğinin klasiklerini, arada bir sesinin tonunu değiştirerek söylerdi. Etraftaki herkesin ona “deli” gözüyle bakması, ama diğer yandan da söylediği şarkıları hayranlıkla dinlediklerine çok kere şahit olmuşumdur. Onun böyle keyifli keyifli şarkı söylemesine ara sıra denk gelirdim ve bundan hiç bıkma fırsatı bulamazdım. Kimsenin de bu durumdan rahatsız olduğunu düşünmüyordum. Herkes onu keyifle dinliyor, sadece bakıp gülümsüyorlardı. Emin amca da onları tepkisinden rahatsız olmuyor, kendine göre en doğal şeyi  yapıyordu.

Bir zaman sonra Emin amcayı göremez olduk. İçimden, “acaba başka mahallelerde mi şarkılarını söylüyor” diye geçiriyordum. Ona “hafif çatlak” gözüyle bakanların aslında ona karşı gizli bir hayranlık beslediklerini, o çocuk halimle bile sezinleyebiliyordum. Bizlerin “başkaları ne düşünür” diye yapmaktan çekindiği şeyleri, o herkesle paylaşıyordu. Çünkü bizlere göre normal insanlar ancak duşta şarkı söyleyebilirdi. Fakat Emin amca başkalarının ne düşündüğüne aldırmıyor, içinden gelen “neşe” seslerine kulak veriyordu.

Yıllar sonra bu olaydan aldığım ders; “kendim olmaya hakkımın olduğudur

Ara sıra çılgın şeyler yapsam da beni “ben” olduğum için seven/sevecek kimselerin olduğunu bilmek hoşuma gider.
“Onun yanında kendimi çok rahat hissediyorum. kendim gibi oluyorum”, “O beni olduğum gibi seviyor” söylemlerini çok sıkça duyarız. Biz deli de olsak, akıllı da olsak bizi olduğumuz gibi sevecek, kabul edecek insanların varlığını bu cümlelerle seslendiririz çoğu zaman..

Çoğumuza bu dünyada bizi olduğumuz gibi kabul etmeyecek insanların da olduğu okulda öğretilmiştir. Bu katı bir ders gibi görünse de; gerçekte bize değişmeyi, uyum sağlamayı öğretir.

Benim değerim “ben” olmamdan kaynaklanıyor. Yıllarca “seni sen olduğun için seviyorum” diyenlere; “başkası olmayı çok denedim, beceremedim” diye cevap veririm:) Kendim olmak hem çok daha kolay, hem de beni özgür kılıyor. Bazıları insanları değiştirmek için çok mücadele verir. Buna teslim olursak, hayatımızda ne sürpriz ne de sokaklarda bağıra çağıra şarkı söylemek kalır.

Bilmem anlatabildim mi?:)

1 yorum

  1. Merhaba,
    Ben Emin Amcan:) Mahalleden ayrıldıktan sonra TRT Yurttan Sesler Korosuna davet edildim. O yüzden ortalıkta yoktum. Hala deliyim, hala bağıra çağıra şarkı söylüyorum, hala “kendimim”…

    İşin şakası bir yana, kendimiz olmak yeter bize. Kalemine sağlık.

    0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>