Nevbahar

NEVBAHAR

Ey toprak! Üstünde yokmuş cennet belki altındadır sükûnet.

Vücudumu saran deri çekil üzerimden. Her zerrem karışsın toprağa. Toprak kendine katsın, göz göz olmuş yaralarımı sarsın. Çok derin olsun mezarım. Bedenim sığsa da kederim sığmaz çünkü. 

Ey ölüm! Bin kere öldürdüm kendimi, bir kere de gel sen al beni. Neredesin? Hangi umut ışığı oyalamakta seni?  Söndür ışıkları, söndür de gel al beni.

Ey hayat! Çek ellerini benden. Hayatla ölümü birbirine bağlayan toprak al beni koynuna. Seninle başladığım yolculuk sende son bulsun.

Eşsiz de olsa güzelliğin atma yüreğim. Üç ayrı perdeye bürünmüş de olsan atma. Kat kat sarılmış da olsan dur. Beni akıl fukarası yapan yüreğim, atma artık. Yok, sebebin atma artık.

Yeter gördüğün vefasızlar, görme gözlerim. Dünyaya açılan mucizem, kapan şimdi dünyaya. Senin de üç tanedir perden.  Her perden ayrı nişandır bana. Birinde kırılırken ışık diğerlerine güneş olur. Perde perde kapan gözlerim. Görme, bekleme. Sonsuz uykuya dal artık. Anla artık, huzurda,  bulurum huzur. Başka türlüsü mümkün değil.

Elimden geleni yaptım.  Olmadı. Dağlar, taşlar anladı; kurtlar, kuşlar dinledi ama sesim ulaşmadı menzile. Öfkem bendini aştı. Tükendim. İflah olmam artık. Deva bulmaz irin dolmuş, kan kurusu azabım. Kalsın, bu dava da kalsın mahşere.  Yüce divanda görülür, haklı haksız bilinir elbet. Bütün hesaplar gibi bu da kalsın mahşere.

Ey zalim avcı! Senin olsun dünya. Sus susabildiğin kadar. Hayat senin osun. Varlığın yokluğundan farksız. Varlık da yokluk da senin olsun. Ben azat ettim kendimi. Sözü uzatmak faydasız. Biri de bir, bini de bir. Geçtim hepsinden. Bu savaşın galibi sensin.  At beni zindanlara. Al canımı.

Ne yapabilir insan olan? Ben ne yapabilirim? Gönlüm evindir ey yüce “Sultan”ım. Güzelliği de bundandır.  Ama darağacında asılı, celladını beklemekte şimdi. Can gelmiş dayanmış boğaza. Bir nefes var. Sadece bir nefes.  Ciğerim doldur şimdi bedenini bu son yudumla. Sonra da üfle nazlı neye.  Karışsın nevbahara.

DUDU

8 yorum

 1. Ölüme davet. Çok karamsar gördüm yazıyı ancak bugünkü ruh halimle eşleşiyor, beni anlatmışsınız gibi… Okuyunca bir an şaşırdım açıkçası..

  ”Elimden geleni yaptım. Olmadı. Dağlar, taşlar anladı; kurtlar, kuşlar dinledi ama sesim ulaşmadı menzile. Öfkem bendini aştı. Tükendim. İflah olmam artık. Deva bulmaz irin dolmuş, kan kurusu azabım. Kalsın, bu dava da kalsın mahşere. Yüce divanda görülür, haklı haksız bilinir elbet. Bütün hesaplar gibi bu da kalsın mahşere.” Bu paragraf benim olsun mesela…

  Yüreğinize, kaleminize sağlık.

  0
  • Yorumunuz için teşekkür ederim. İnsan istemese de zaman zaman karamsar olabiliyor. Böylesi durumlarda yazmak kurtarıcıdır adeta. O duyguları dillendirmek rahatlamamızı sağlar. Karamsar duyguları ifade etmek aynı zamanda huzur özleminin belki de huzur arayışının göstergesidir bence. Her kara kışın bir nevbaharı var.
   Umarım sizinle bahar kokan cümlelerde de buluşuruz.

   0
 2. “Ne karamsar bir yazı” derdim üstünkörü seçilmiş olsaydı kelimeler. Fakat karamsarlık bile şiirsel bir hal almış yazınızda. Hele ölüm sonrasının nevbahara benzetilmesi…

  Beğeniyorum kaleminizi.

  0
 3. Teşekkür ederim. Ben de sizin yorumlarınızı beğeniyorum. Çıkarımlarınız çok güzel. Kaleminize sağlık.

  0
 4. yazılarınızı büyük bir zevkle takip ediyorum sevgili dudu. çok başarılı buluyorum sizi.. umarım böyle güzel yazılara ara vermeden devam edersiniz de bizleri mahrum bırakmazsınız kaleminizden..

  0
  • Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Beğenmiş olmanız beni ayrıca mutlu ediyor. Umarım yeni yazılarda yine görüşürüz.

   0
 5. Yazınızı zevkle okudum. Lütfen yine yazın, hep yazın. “Ciğerim doldur şimdi bedenini bu son yudumla. Sonra da üfle nazlı neye. Karışsın Nevbahara”. Harikulade. Tebrik ederim

  0
 6. Kaleminize sağlık, ne güzel sözler bunlar. Çok teşekkür ederim.

  0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>