Ana Sayfa / Bakış Açısı / ÖLMEYE YATMAK
Ölmeye Yatmak

ÖLMEYE YATMAK

Adliyeye girdiğiniz vakit sizi “Adalet Mülkün Temelidir” yazısı karşılar ilkin. Elinde dosyalarla oradan oraya koşturan kırmızı yakalılar ve binbir çeşit ifadenin duruşma beklediği yüzler görürsünüz. O yüzlerin çoğu, şiddet kurbanı, toplumsal baskılardan boğulmuş ve var olmaya çalışan kadınlara aittir. Adalet her varlık için temel ihtiyaç olsa da eşini kendine mülk edindiğini düşünen ve her fırsatta attığı tokatla hak tazeleyen ademoğullarının sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Peki kadın ne yapsın?

Kadınlığınıza insanlığınız üzerinden değil de, bedeniniz üzerinden kıyafet biçildiği bir ülkede yaşıyorsanız, tıpkı Anna Karenina ya da Madam Bovary gibi ölmeye yatarsınız bir gün. Ama bir Fransız ya da bir Rus gibi değil bir Türk kadını gibi uzanırsınız mezarınıza. Sistem eğer kadınsanız size özgüveninizden utanmanızı söyler. Sizi yetiştiren anneler ve erkekliğin sünnet denen eğlencelerle taçlandırıldığı bir geleneği büyüten diğerleri de önünüzde yürür. Şu dört adım geriden gelme fikriyatı görünürde olmasa da örtülü bir şekilde algılara yerleşir. Adalet koridorlarında sadece vücuduna değil, ruhuna inen yüzlerce darbenin hesabını soran kadınların mağduriyetinin kabul gören tek yanı, ellerinde tuttukları o boşanma dilekçesidir.

Hak hukuk arayışının en yakın görgü tanığıdır o koridorlar. Kendini doğrulanmış olarak görmek isteyen kadınların yüzleri birikir kürsülerin altına. Büyüyüp okula giden, üniversite bitiren, meslek edinen, evlenirken bekaret sembolü olarak beline kırmızı kuşaklar bağlanan, genel ahlaka uygunluğu oturuşundan ve yürüyüşünden hatta kahkahasından test edilen ve bu zincirlerinden kurtulamayan kadınların yaşadığı bir toplumda eşitliğin en zayıf halkasını görürüz böylece. Diğerleri dediğimiz annelerimiz, komşularımız ve akrabalarımız ise çağdaşlığın, bir yanıyla geleneklerine bağlı bir yanıyla da batı normlarına sahip kız çocukları yetiştirmek olduğuna inanır, aslında inandırılırlar. Bu arada adalet hala mülkün temeli, kadınlar da hala o mülkü elinde tutan erkeklerin modern kölesidir.

“Ölmeye Yatmak” böyle duvarları kadınların gözyaşıyla sararmış koridorlarda ya da demirleri çoktan paslanmış karyolalarda yutturulmaya çalışılan adalet, hak, eşitlik gibi kavramların sorgulanmasını akla getirir. Öte yandan, kadına karşı süregelen bu haksız tutum her defasında kendini aklamaya çalışacaktır. Erkek egemen bir topluma alkış tutan hukuk anlayışıyla mücadele etmek zorunda kalan kadınlarımız için daha aşılacak çok engel var gibi görünüyor. Halbuki mahkemeler önce vicdanlara kurulsa ve o vicdanları taşıyan gönüller pisliğinden arınsa bugün sürekli tanık olduğumuz kadın cinayetlerinde ciddi bir azalma olabilirdi. Nefes alan her varlığın hürriyeti başlı başına bir değerdir. Doğuştan getirdiğimiz haklar kendine bir cinsel kimlik edinmez. Adalet içimizde bir yerde ölüme yatmadan önce insani değerlerimize sahip çıkalım. Kadınlık da erkeklik de yaşamda bir şekilde yerini alır nasılsa.

Özlem Erben

4 yorum

 1. Adaletin temsil eden tanrıça Themis’in de ırzına geçildiğinin farkındasınızdır mutlaka, o da ölmeye yatmış olsa gerek… Örf, adet, töre, din taassup ekseninde kadın eğitimden uzak kaldıkça, yazık ki; ne erkek, ne de kız evlatlar adalet duygusuyla yetiştirilemeyecek… Kısır döngünün kırılma noktasına daha çok var gibi, hele hele yaşadığımız şu dönemde…

  Tebrikler…

  0
 2. Sgul size katılıyorum. Kadın gerçekten modernleşmeden ve toplumu modernleştirecek bireyler yetişmeden işimiz zor görünüyor. Üstelik giderek daralan bir çemberin içinde çırpınıp duruyoruz kadınlar olarak.

  0
 3. İlerleyemiyoruz tam tersine gerileme dönemindeyiz maalesef… Günümüzde azalması gerek şiddet tam tersine artıyor.. Gözler de hala aynı gözlük, sağı solu göremiyor… Komutlarla yaşıyor körlük derecesindeki cehalet….

  Kaleminiz daim olsun…

  0
 4. Cehalet, sahibinin güçlü dudaklarında vuku bulup hüküm verilirken; kendiliğinden adaletsizliğe teslim oluşun adı, “ölmeye yatmak”.

  Kaleminiz hiç eksilmesin…

  0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>