Ana Sayfa / İnceleme / Peaceful Warrior

Peaceful Warrior

İşte hayatıma değişik bir bakış açısı getiren filmlerden bir tanesi: Peaceful Warrior…

Dan Millman’ın kendi yaşamından esinlendiği ve doğu felsefesiyle de birleştirdiği, 1980 yılında yayınlanmış kitabından uyarlanan bir film. Doğu Felsefesinin, batı yaşamıyla kombin halini seviyorum. Tıpkı OSHO’nun da yaptığı gibi bir harmanlama, tadı damağımdan hiç gitmiyor… Bu yüzden de en önemli gezimi (gizemi) en sona bıraktım (Hindistan). Hayatını biraz araştırınca niye doğu felsefesini bu filmde bu kadar çok hissettiğim belli oldu, hayatının büyük bölümünde yaptığı aktiviteler; modern dans, martial arts, trampoline, tumbling ve gymnastics. Nedir “martial arts”?

Martial arts (dövüş-savunma sanatı) :  Geleneksel dövüş uygulamalarıdır, bu uygulamalar birçok nedenle yapılır: savunma, rekabet, fiziksel sağlık ve fitness, eğlence, ayrıca ruhsal, fiziksel ve manevi gelişim için. Terimin kullanımı olmasa da, öğretiler doğu Asya kökenli.

Dan Millman, 1946 da Los Angeles, California’da doğmuş, 1964 yılında Trampoline World Championa’sını kazanmış, 1966 da Amerika’yı Maccabiah Games’de temsil ederek jimnastik dalında 4 altın madalya kazanmış, 1968 de Stanford üniversitesinde jimnastik direktörü olduğu sırada Aikido ( Japon dövüş sanatı ) ve Taiji -Tai Chi  (Çin dövüş sanatı) çalışmış. 1972 de Hawaii, Hindistan ve Hong Kong, seyahatlerinde yoga ve dövüş sanatlarını (martial art) deneyimleme fırsatı bulmuş. Ve işte 1980 de bütün birikimleriyle, bu muhteşem filme ilham kaynağı olan kitabını yayınlamış…

İçinde doğunun derin felsefelerini içeren bu film, tamamen yaşamı sorgulatıyor. Yakın zamandaki Life of Pi’nin yarattığı etki gibi sizi azcık silkeliyor. IMDB 7,3 ün fazlası aslında… Her filmin içinde sizi etkileyen birkaç can alıcı replik vardır… Unutamadığınız, hücrelerinizin içine işleyen, belki de 5 dk için bütün filmi izlemenize fazlasıyla değebilecek, fakat bu filmin hemen hemen bütün anları ayrı güzellikte. Bu yüzden en etkileyeni seçmek çok zor çünkü her sahnenin etkisi ayrı bir güzel ve derin ve emin olun filmdeki her detay çok önemli hepsi için sayfalarca yazı yazılabilir ki zaten yazılmış…

İşte filmden bir sahne (bu sahne filmde kırpılarak yayınlanmıştır):

Öncesinde Dan ile Socrates arasında gelişen diyaloglardan biraz bahsetmem gerekiyor;

Dan, jimnastik dalında altın madalyaya odaklı bir sporcudur. Socrates ise karşısına çıkan sıradan benzin istasyonunda çalışan bilge kişi. Socrates, düşüncelerimizin kendimiz olmadığını ama öyle sandığımızı, bilgeliğin doğru yerde, doğru zamanda, doğru şeyi yapmak olduğunu ve ona hayatın anlamını öğretmek istediğini söyler.Bunun için de ilk ders; kendisine ait olmayan çöplerden kurtulmaktır. “Çöpleri at” der (kastettiği kafasının içindeki çöplerdir). Dan, nasıl  olacağını sorar. Socrates, ertesi gün onunla kampüsteki köprüde buluşmasını söyler. Sonrasında Dan, kampüse gider.  Kampüste arkadaşıyla karşılaştığında seçmeleri unutmuş olduğunu anlar ve arkadaşına onu beklemelerini söyler. Fazla zamanı olmadığından koşarak buluşacakları köprüye doğru gider, Socrates  köprüde Dan’ı bekliyordur ve Dan “Acele etmesini çünkü  yetişmesi gerektiğini ” söyleyerek durumu anlatır. Socrates,  “Elbette!” diyerek köprüden Dan’ı nehre atar.  Dan çığlık atakak nehre düşer.Socrates yürümeye devam ediyordur. Islak bir şekilde bağırarak Socrates’in arkasından koşar. Bunu niye yaptığını anlamaz, öfkelidir. Socrates, “Köprüden düşmeden önce seçmeleri mi, alışverişi mi, neyi düşünüyordun?”  diye sorar. Dan kızarak bilmediğini söyleyince;  Bu hareketi onun zihnini boşaltmak için yaptığını, çünkü etraflarındaki yaşanan her şeyi zihni doluyken kaçırdığını anlatır. Dan kızarak “Ne oluyor ki” der. Socrates bir dokunuşla aslında etraflarında nelerin yaşandığını kendi gözünden gerçek çıplaklığıyla kısa bir özet yapar…( Ne olmuyor du ki ! )

Sonrasında gelişen sahne:

http://www.youtube.com/watch?v=bXAxBnQuHwI

If you looking with the clear mind, start with the past Dan, understand something, there is notting you can do to change it, the past is complately out of your control.
Eğer berrak bir zihinle bakabilirsen, geçmişten başla Dan, bir şeyi anla , geçmiş tamamen kontrolünün dışındadır, değiştirebileceğin hiçbir şey yoktur.

You upon the rings and you think clear your self , last time I didnt do so good, the past now has all your attention and consantration so throw out.
Halkaların üzerindeyken (tavana asılı halkalarla yapılan yapılan jimnastik) geçen sefer iyi yapamadığını düşündün,  geçmiş şimdi senin bütün dikkatini ve konsantrasyonunu ele geçiriyor, bu yüzden at gitsin.

The same for the future, she I really hope I has my dismount, I really hope joy and ı get together, the future now has your consantration you see? So throw out…
Aynı şey gelecek içinde geçerli, o kızla gerçekten iyi vakit geçirmeyi umdun, birlikte olmayı istedin, şimdi de gelecek konsantrasyonunu ele geçiriyor, görebiliyor musun? O zaman at gitsin…

Take out the trash Dan the trash is anything that is keeping you from the only thing that matters, this moment.
Çöpleri at Dan, çöpler hiçbir şeydir, sadece senin önemli olanları yakalamanı engeller, bu anı.

Here and now and when you truly are in the here and now You’ll be amezed at what you can do and how well you can do it.
Şimdi ve burada ve eğer gerçekten şimdi ve burada olabilirsen, sen bile ne yaptığına nasıl iyi yaptığına şaşıracaksın.

Hangimiz zihnimizin içinde milyonlarca tilki dolaştırmadan yaptığımız işe tam kendimizi verebiliyoruz. Ne geçmiş korkusu, ne gelecek kaygısı, kafamızın içindeki o düşüncelerden kurtulup, anı tam anlamıyla yaşamanın muhteşem güzelliğini çıkarabilen kaç tane sayılı kişi var acaba? Her ne yapıyorsak, her ne görüyorsak sadece onu yapmak nasıl bir eylemdir, nasıl muhteşem bir deneyimdir. Yine filmin bir bölümünde hızlı yeme Dan yemeğin az tadını al diyor, denediniz mi yemeğin tamamen tadını almayı? Dehşet bir anlatımla yaptığınız her şeye uygulanası olan, Anı yaşayabilmek!

Filmin içinden bazı güzel replikler:

-Bilgi bilgelikle aynı şey değildir. Cam silmeyi bilirsin değil mi? Bilgelik ise bunu yapmaktır.

-Ölümde üzülecek bir şey yok asıl üzücü olan insanların yaşamadan ölmesi. Ölüm sadece bir değişim.

-Savaşçı sevdiği şeyi yarım bırakmaz, savaşçı yaptığı şeyde sevgiyi bulur ve sevdiğini yapar, savaşçı olmak mükemmellikle ilgili değildir ya da zaferle veya incitilemez olmakla, o incinmeye açık olmakla ilgilidir, gerçek cesaret budur, hayat bir seçimdir ya kurban olmayı seçersin ya da istediğin gibi olmayı seçersin.

-Savaşçı harekete geçer, aptallar ise tepki verir.

-Hayat bir yolculuktur ve yolculuğun kendi bizi mutlu eder, varılacak yerler veya hedefleriniz değil (filmde dağ tırmanışında çok güzel anlatmış hedeflerin anlamsızlığını).

-Sevemediğin insanlar genellikle en çok ihtiyaç duyduğun kişilerdir.

 

Eh tamamen bir özet geçtim, artık izlemenize gerek yok:) Bu satırları okuduysanız en azından izlemiş kadar oldunuz desem de anlatamadığım ya da ifade edemediğim o kadar çok şey var ki. Bu filmi pas geçmeyin derim.

                                                                                                                                                                                                                    Sevgilerimle…

                                                                                                                                                                                                                    Wind Weaver

2 yorum

 1. Dün akşam 18:00 dan sonra uyudum gece 03:00 gibi bir rüya molası şeklinde uyandım bir sigara içip uykuya devam ettim, sabah 06:00 ya kadar.
  Şu saat 03:00 de uyandığım da rüyamda seni gördüm. Rüyamda;
  Bu gibi bir konu üzerinde gamyun özel sohbetten bir şeyler anlatıyordun bana, arkasından gelecek fikir alma niyeti taşıyan soru için…
  Ve şimdi 08:57 de senin bu yazını okuyorum. Yazının 00:00 dan sonra yayınlandığı görünüyor fakat tam saati çok merak ettim :))

  0
 2. İlginç olmuş:)) Yayınlanma saati: 01:30′du.

  0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>