Rengarenk

RENGARENK

Öğretmen - Çocuklar, gökkuşağı kaç renklidir?
Herkes biliyormuş cevabı bu sebeple herkesin parmağı havadaymış. Öğretmen sınıfa şöyle bir göz atmış ve ilginç fikirleri olan bir çocuğu kaldırmış.
Çocuk -  Yedi milyar tane öğretmenim.

Aslında haklı değil mi? Hepimizin yedi renkli sandığı gökkuşağı bence de yedi milyar renkli. Dünyada adını bile bilmediğimiz birçok renk var. Her insanın bu dünyaya kattığı renk farklı. Herkesin farklı tonda bir yaşam öyküsü var. Her farklı tonun da tadı ayrı…

Olaylara sınırlı pencerelerden bakmak, kalıplaşmış şeylerle düşünmek… Hepimizin yüzyıllardır sorunu işte bu. Hayal gücümüzü olaylara bu kadar kalıplaşmış ifadelerle değil de olaylara tamamen farklı bir açıyla bakmak… Olaylara hep farklı açıdan bakanlar kazanmıştır. Örneğin: Albert Einstein fizik dünyasına farklı bir açıdan bakmayıp da kalıplaşmış ifadelerle dursaydı bu kadar önemli şeyler gerçekleştirebilir miydi?

Olaylara farklı açılardan bakmak başarıya ulaşmak için atılacak ilk adımlardan biridir. Merak ettiğimiz bir konuda mutlaka gözlemler, keşifler ve araştırmalar yapmalıyız. Konu ile ilgili çeşitli fikirlere saygı duymalı ve bu fikirleri tek tek incelemeliyiz. Hayal gücümüzün sınır kapılarını zorlamalı ve konulara mutlaka başka açılardan da bakmalıyız. Başarıyı elde etmeyi gerçekten istemeli ve bu yoldan hiç sapmamalıyız. Başarı yolunda ilerlerken engelleri teker teker aşmalı, sabırlı olmalıyız. “İmkansız” kavramına asla inanmamalıyız. Başarının sırrı satırlara sığdırılabilecek kadar kolay. Tek zor olduğunu sandığımız kısım ise başarının başlangıç noktası olan olaylara farklı açılardan bakabilmek ve hayal gücümüzün sınırlarını zorlayabilmek.

Bence gökkuşağı yedi milyar renkli ya sizce?

Elif Bilge

10 yorum

 1. Prenses,
  Bu okuduğum üçüncü yazın. İlk iki yazını çok beğenmiştim ama bu beni çok etkiledi. Etkilemekle kalmadı, heyecanlandırdı. Seçtiğin konu, konuyu ele alış biçimin, kurduğun cümleler kesinlikle 13 (doğru hatırlıyorum umarım?) yaşın çok üzerinde. Bu nedenle yaş konusunu burada kapatıyorum bir daha açılmamak üzere:) Sen artık takip ettiğim bir bloggersın:)
  Haklısın, gökkuşağı yedi milyar renklidir. Her nefesi bir renk görmek, dünyayı gökkuşağı olarak algılamak..Bu harika ama bunu “vazgeçmemek gerektiğine” bağlamak olağanüstü..
  Kalemine sağlık, sevgiyle…

  0
 2. Ben 12 yaşındayım ve 6. sınıfa gidiyorum. Aslında bu yazımın pek beğenilmeyeceğini, kısa olduğunu düşünürken babam yazımı okuyup bana sarılınca ve çok beğendiğini söyleyince sevinçten havalara uçtum:D Sizin yazılarıma olumlu yorumlar yapmanız inanın beni daha çok yazmaya itiyor. Yazımı okuduğunuz ve beğendiğiniz için çok teşekkürler.

  0
 3. Elif gerçekten çok güzel olmuş:)

  0
 4. Çok teşekkür ederim:)

  0
 5. Yedi milyar renk hı:) Minicik yaşında kocaman bir yüreğin ve yedi milyar rengin var daha ne olsun imrendim işte. Sakın yazmayı bırakma Elif sakın…

  0
 6. Yazmayı hiç bir zaman bırakmayacağım. Çok teşekkürler.

  0
 7. Maşallah bu yaşta geleceğin yazarı

  0
 8. Çok güzel bir yaklaşım..Ben de kendi adıma “her insanin bir hikayesi” olduğuna inanırım ve bu hikayeyi dinlemek, paylaşmak için çok heyecanlanırım. Çünkü her hikaye bizlere yepyeni tecrübeler kazandırır… Bu düşünceyi bu kadar güzel anlatman çok etkileyici…

  Not: Sarının neşesi, kırmızının tutkusu, turuncunun çılgınlığı, mavinin melankolisi… asıl marifet hepsini birlikte mi yaşamak acaba?:)

  0
 9. Teşekkürler… Evet, haklısınız. Tüm renkleri yaşamak büyük bir marifet ve bunu başarabildiğimizde renkli bir kişiliğimiz oluyor.

  0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>