Ana Sayfa / Sinema / SEFER TASI
Sefer Tası

SEFER TASI

Dün, gündüz beraber kahvaltı ettiğim arkadaşımın “ akşam sinemaya gidiyoruz, sen de gelir misin? “ davetiyle karşılaştım bu filmle. Daha önce duymamışım olduğum bu filmin bir Hint filmi olduğunu öğrenince, çok da yüksek olmadı beklentim açıkçası… Türk sinemalarında yoğunlukla Amerikan ve Türk filmleri gösterildiğinden, küçücük aklımla Bollywood üretimi bol şarkılı, danslı, rengarenk Hint filmleriyle sınırlı olduğu için bilgim. İçim bayıldığı için bu tarz filmleri seyretmediğimi kabul etmeliyim.

Gene de filmi öneren arkadaşımın kültürel bakış açısını sevdiğimden, “vardır bir bildiği “ diyerek filme gittim onlarla. İyi ki de gitmişim. Bu kadar az kelimeyle ne kadar çok şey anlatılabildiğini, satır aralarına ne kadar çok duygunun sıkıştırılabildiğini gördüm. Bir yandan da, benim pek bilgi sahibi olmadığım Hint kültürüne de pencere açtı film. Ne görsel ne de replikler açısından şiirsel olmasa da, film bittiğinde şiirsel bir tat bıraktı bende.

Orijinal adı “Dabba” olan film, Türkçeye “Sefer Tası “, İngilizceye de “ The Lunch Box “ olarak çevrilmiş. Filmin yönetmeni 1979 doğumlu Ritesh Batra. “Dabba” Batra’nın ilk uzun metrajlı filmi. Sinema eğitimini New York’ta almış olan yönetmen, çevirdiği birçok kısa metrajlı filmlerle çeşitli festivallerde ödüller almış. 2013 yılında çevirdiği             “ Dabba “ filminden sonra Meksikalı eşi ve kızıyla tekrar Bombay’a yerleşen yönetmen, New York – Bombay arasında geçiriyor yaşamını.

Sıradan insanların iç dünyasını anlatmasıyla ünlenen yönetmenin bu filmi de aynı özelliği taşıyor. 2013 Cannes Film Festivali’nde Eleştirmenler Haftası İzleyici ödülünü alan bu film, yanlışlıklar sonucu birbirine notlar vasıtasıyla ulaşan evli, küçük bir kız çocuğu olan genç bir ev kadını ile karısı seneler evvel ölmüş, yalnız, emekliliği gelmiş muhasebecinin arkadaşlığını anlatıyor. Günümüzde sanal ortam vasıtası ile hiç tanışmadan birbirleri ile ilişki kuran insanların yalnızlığına, tanınmamanın verdiği bir güvenle iç dünyalarının kapılarını açma cesaretine de bir gönderme adeta. Korkuların, toplumsal baskıların insanın iç sesini bastırmadığı zaman, o sesin nasıl da dış dünyaya yansıtılandan başka şeyler söylediğinin kanıtı.

Film bu hafta da Beyoğlu Pera sinemasında gösterimde. Ayrıca internetten de seyredilebiliyor. Kendi iç dünyanızın sesini duymaya hazırsanız, kaçırmayın derim.

Yasemin Pforr

6 yorum

 1. Dün konuştuğumuzda Hint filmi deyince direk dans eden figürler geldi gözümün önüne. Demek ki ön yargılı yaklaşıyoruz. En kısa zamanda izleyeceğim.

  Teşekkürler Hocam ;)

  0
 2. Ben çok sevdim ve etkilendim filmden Aylin’cim. Ara ara gülümseten, çok sıkmadan insanı düşündürten bir filmdi. Film bittiğinde yüreğim ağırdı…

  Arkadaşımın zevkine güvenmesem ben de Hint filmi diye kesinlikle gitmezdim. Gitmeseymişim yazık olurmuş…

  Teşekkürler :)

  0
 3. Hint filmlerine, genellikle uzun olması ve aşk filmlerinde özellikle çok fazla dans içermesi açısından önyargılı bakılabiir belki ama 3 idiots, My Name is Khan gibi çok başalı yapımlar var. Keza Abd yapımı olsada Life of Pi , Little Buddha da Hint felsefesini içeren filmlerdendir ve bu gibi birçok film sayılabilir. Hint felsefesi pek de yabana atılacak bir felsefe değil Beatles’ın bile Hindistana yolu düşmüş ve bu felfese üzerine şarkıları var. En son da patronum dertlerinden kurtulmak adına gitmişti :)) özetle sadece filmlerini izlemek değil Felsefesiyle de ilgilenmenizi tavsiye ederim…

  0
  • Evet çok haklısınız… My name is Khan ve Life of Pi filmlerini biliyorum.

   Hindistan’a gidenlerden az çok biraz fikrim var Hint felsefesi ile ilgili. Bu filmde ki mesajlar Hint felsefesine dönük değil daha evrensel işlenmiş konular. Muhtemelen yönetmenin sinema eğitimini Amerika’da almış olmasından kaynaklanıyor.

   Öneriniz için teşekkür ederim MoonStruck…

   0
  • Evet ben de izlemiştim 3 idiots ve My Name is Khan filmini ve çok başarılı bulmuştum ancak Yasemin Hoca Hint filmi deyince direk onlar geldi gözümün önüne. Bilinç altına fena yerleşmiş yani ;)

   Ayrıca felsefeyi de severim sevgili MoonStruck ;) tamam mı? :)

   0
 4. Harika bir film dinlendiren düşündüren öneriniz için tşkler :)

  0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>