Ana Sayfa / Edebiyat / Sevdam Kor Alev Olmuş Alemi Zuhurda
Sevdam Kor Alev Olmuş Alemi Zuhurda

Sevdam Kor Alev Olmuş Alemi Zuhurda

Sevmek, sevdalanmak ne güzel şeymiş Ya Rabb’im. Bu duyguyu derinlemesine yaşatacak kadar yürek verdiğin için sonsuz şükürler sana Allah’ım. Senin ruhundan ruh kattığın, özene bezene yarattığın bir insanoğluna tutkuyla bağlanmak harika.

Yüzeysel yaşamıyorsanız bu hayatı, sorguluyorsanız, derinlemesine en derinlemesine anlamaya çalışıyorsanız hayatı hissettiğiniz duygu yalan değildir, aldatıcı değildir, geçici değildir. Çünkü duygularınızın, hislerinizin en dibine kadar inmişsinizdir, her şey o kadar sahici ve gerçekçidir ki bazen sen bile şaşar kalırsın bu kadar gerçek olmasına her şeyin.

Sevdaya düştüyse eğer yüreğiniz  daha merhametli, daha insan olmaya özen gösterirsiniz, her konuya daha duyarlı yaklaşırsınız, her şeyi ”daha da fazla” duyumsarsınız.

Sevdanız, sizden ve sizin sevdiğinizden daha büyük ise tasavvuf noktasına doğru yol almışsınız demektir. Çünkü o insanı koşulsuz sevmişsiniz, sorgulamadan, yargılamadan benliğinize sindirmişsiniz demektir. Sevdanızda tasavvuf noktasına gelebildiyseniz şayet bunun anlamı şudur; kalbiniz saf olmuştur, kötü huylardan arınıp, güzel huylar ile yoğrulmaya başlamışsınız demektir.

Tasavvufi boyutta ise sevdanız “ölmeden önce ölmeye” razısınız demektir. Ölmeden önce ölmek ne büyük laf değil mi? Bilge bir laf, beylik bir laf gibi görünse de yaşayan bilir bu duygunun asaletini ve yüceliğini. Yüreğin dile gelir, kelimelerin nağme olur, kifayetsiz gibi görünen her şey kifayet kazanır sevdan ile.

Sevdalandıysanız eğer, başkalarının eksiklik gibi gördüğü şeyleri siz fazlalaştırırsınız. Sizin için önemli olan onun eksiklikleri değildir, onun bir bakışı, bir duruşu, bir gülümseyişi, bir edası sizi sizden alıyorsa eğer nasıl bakabilirsiniz ki başkaları gibi. Beşeri bir aşk bile bu kadar güzel ise ilahi aşkı tasvir etmek kim bilir ne kadar zordur. Beşeri varlığınla kaderlerimizi birleştirmeyecek isen  Ya Rabb’im ilahi aşkına kavuşmamızı nasip et.

Sevdam Kor Alev Olmuş Alemi Zuhurda

Sevdam isteme benden yüreğimi
Zaten senin yoluna  yol eylemişim.
Haline hal eylemişim,
Özümü özüne  kul eylemişim.
Zamansız girdiğim  yolda
Huzur bulmuşum sevdanla…
Alemi zuhurda kor alev olmuşum
Gönül bağımla…

Yanımda olmasan da bedeninle,
Ruh olmuşsun yüreğimde benimle,
Vücut bulmuşsun benliğimde,
Kanatlanıp uçmuşum seninle ruhlar aleminde…

Sevgi ve Saygılarımla…
Zehra Koçak

4 yorum

 1. Güzel şeydir sevmek. Kimyan, hayata bakışın, farkındalıkların her şey ama her şey değişir…

  Güzel bir yazı ve tasavvufla bağdaşması ayrı bir anlam katmış.

  Kaleminize, yüreğinize sağlık Garip yolcu.Sevgiyle,

  0
 2. Ne kadar güzel, huzur verici, rahatlatıcı bir yazı… Benim de benzer konuları içeren çok fazla felsefi yazılarım var. Ben de hayatı yüzeysel yaşadığımızdan dem vurdum hep. Derin düşünemiyoruz, derin hissedemiyoruz. Her şeyimiz yüzeysel, geçici, anlık… Bu da biz insanları mutlu etmiyor. Doyumsuz hale getiriyor. Maymun iştahlı yapıyor. Zira insan kendini mutlu edecek huzura erdirecek, ruhunu doyuracak şeylerden uzaklaşıyor. Kendinden uzaklaşıyor. Hal böyle iken halimiz ortada…
  Sevgili Garip yolcu, gönlünüz, yüreğiniz sağlıklı, kaleminiz daim olsun..
  Sağlıklı ve mutlu kalın.

  0
 3. Sevgili Yaren güzel temennileriniz için çok teşekkür ederim. Değerli yorumlarınız bana güç veriyor. hepimizin kalemi ve yüreği daim olsun…

  0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>