Ana Sayfa / Felsefe / Taoizm (Daoism)
taoizm-daoism

Taoizm (Daoism)

Taoizm: Çin’de M.Ö 600’de Laozi (Lao Tzu) lakabıyla; “İhtiyar Bilge” tarafından kurulduğu rivayet edilen felsefi ve ruhsal bir öğretidir.

Öğretinin kitabı, Laozi tarafından yazıldığı varsayılan Tao Te Ching’tir. Tao: yol, Te: erdem, Ching: kitap anlamına gelir… İnsanın özüyle bütünleşip bilgeliğe ulaşma yolunun kitabıdır.

2500 yıl öncesinin Çincesiyle ve mistik bir dille yazılmasından ötürü birçok kitap gibi çok çeşitli çevirileri vardır. İncil’den sonra yabancı dillere en çok çevrilen kitaptır, bu da öğretinin zamandan bağımsız olduğunu gösterir.

Meditasyon,“bir nevi kişinin varolma arayışındaki gözlem süreci” bütün doğu kültürlerinde olduğu gibi Tao Te Ching’in de temelidir. Bu öğretideki meditasyon anlayışı, Buddha anlayışından farkıdır. Buddha; meditasyonu odaklanmaya dayalıdır. Önce odağa konsantrasyon sağlanır, sonra meditasyon durumuna geçilir. Fakat Tao; meditasyonun, yaşamın içinde bir deneyim olduğu söyler. Aydınlanma ve yaşamın başka şeyler olmadığını ve farkındalığın bir bütün oluşturduğunu savunur. Yaşamdaki her olayı izleyerek, kendinize bile dışarıdan bakarak, yaşamla bütünleşerek, akışı gözlemleyerek bu farkındalığa ulaşabilirsiniz.

Kuantuma göre günlük olaylar tek tek resimlerden oluşur ama ardı ardına gelmesiyle sürekliymiş gibi algılanır (aynı çizgi filmlerin oluşumu gibi ). Günlük olayları An da bırakmayı öğrendiğinizde Tao’nun yoluna yaklaşırsınız. Böylelikle geçmişin geleceği, geleceğin anı, etkilemesine izin vermeden olaylara tarafsız ve birbirinden bağımsız bakabilme yetisine sahip olabilirsiniz.

Samadhi, zihinsel berraklaşma, Tao ya göre dinginliğin eş anlamlısı, aklın-ruhla dengede olma durumu.

Yin-Yang, Zıtlıkların birliğinin yeryüzüne yansıması… Temelinin Mu uygarlığına kadar dayandığı söylenir. Hatta ilk Yin-Yang sembolü, dairenin ortadan ikiye bölünüşüdür.

Tüm ruhsal öğretiler gibi “BİR” in bilgesinden yansımıştır. Hayatın da 1’ler ve 0’lardan oluştuğunu düşünürsek çok da garip değil.

yang

Sembol iki zıt gücü gösterir. Fakat bu iki zıt güç birbirinden bağımsız veya ayrı değildir. Bilgelikte her şey bütünleşir, ayrışır sonra tekrar birleşir yani dişi-eril, olumlu-olumsuz, karanlık-aydınlık, birbirinden bağımsız değil, birbirine bağlı bir denge içinde birlik oluşturur (paranın iki yüzü gibi bir bütünlük). Yaşam, yin-yang karışımından oluşan ahenktir. Birbirini dönüştürecek güce ulaşınca karşıtlar birbirine dönüşür ve birbirine gereksinim duyar.

Tao Te Ching – Lao Tzu – Chapter 13

Accept disgrace willingly. Saygın biri olmadığını isteyerek kabul et.

Accept misfortune as the human condition. Bedbahtlığı, bir insanlık hali olarak kabul et

What do you mean by “Accept disgrace willingly”? “Saygın olmadığını, isteyerek kabul et” ile ne demek istiyorsun?

Accept being unimportant. Önemsiz olduğunu kabul et.

Do not be concerned with loss and gain. Kayıp veya kazançlarla ilgilenme.

This is called “accepting disgrace willingly.” Buna saygın olmadığını, isteyerek kabul etmek denir.

What do you mean by “Accept misfortune as the human condition”? Talihsizliği, bir insanlık hali olarak kabul et derken ne demek istedin?

Misfortune comes from having a body. Talihsizlik; bir vücuda sahip olmakla gerçekleşir.

Without a body, how could there be misfortune? Bedensizken, talihsizlikten nasıl bahsedebilirsin?

Surrender yourself humbly; then you can be trusted to care for all things.
Alçak gönüllü bir şekilde teslim ol; böylece her şeyi önemsediğine güvenilebilir.

Love the world as your own self; then you can truly care for all things.
Dünyayı, kendin gibi sev; böylece gerçekten her şeyi önemseyebilirsin…

 

Kaynaklar:
www.astroset.com/bireysel_gelisim/sembol/s25.htm
tr.wikipedia.org/wiki/Tao_Te_Ching
tr.wikipedia.org/wiki/Laozi
www.wussu.com/laotzu/laotzu13.html

4 yorum

 1. Paranın iki yüzü gibi bir bütünlük.. Varlıkları yadsınamaz ancak asla bir araya gelemezler… Her kötülüğün için de bir iyilik ve her iyiliğin içinde bir kötülük vardır…

  Ancak günlük olayları an da bırakabilmek aslen zor… Evet dikiz aynasına bakarak ilerleyemeyiz… İç sesimiz sürekli hatırlatır bize yaşadığımız negatif olayları… Zihnin berraklaşması gerekir an da bırakabilmek için…

  Emeğinize sağlık, harika bir inceleme olmuş. Paylaşım için teşekkürler…

  0
 2. Teşekkürler Ay Işığı, özellikle güzel yorumunuz için. Yıllardır tüm öğretiler ve dinler aynı şeyleri söylemiş ama ne kadar uygulanmış ortada… Gitgide kirlenen dünya ile (her anlamda)… Umarım geri vitesi vardır:)

  0
 3. Özellikle Türk kadınlarının ihtiyacı var geçmişi hiç bırakmıyor…Bilgi için teşekkür ederim çok aydınlatıcıydı…Emeğinize sağlık…

  0
 4. Teşekkürler Çitlembik beğeninize.

  0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>