Ana Sayfa / İnceleme / TÜRKİYE AŞÇILIĞININ MİLLİ TAKIMI (SEMBOL) OLMAK
Takım

TÜRKİYE AŞÇILIĞININ MİLLİ TAKIMI (SEMBOL) OLMAK

Türkiye aşçılığı için keşke olabilseydi dediğimiz, ama gerçekte var olmayan bir milli takım muamması alıp başını giderken, buna rağmen yurt dışında alınan başarıların son derece olumlu karşılanmasının gerektiğinin düşüncesindeyim. Bu başarılar neticesinde göğsümüz kabarırken, aynı zamanda gerçekçi gibi görünmeyen bir tabloyu da göz ardı etmemiz gerektiğinin de düşüncesini savunuyorum.

Bir ülkenin, her hangi bir spor ya da her hangi bir etkinlik branşı için iki tane milli takımla beraber birden fazla federasyonu olabilir mi? Mesela dünyanın hiç bir ülkesinde, o ülkenin futbolu için üç tane federasyon veya iki tane ayrı milli takımı var gibi bir yapılanma duydunuz mu? Baktığınız zaman, basketbol, hentbol, voleybol gibi branşlara ait birden fazla federasyon veya milli takım oluşumunu da göremezsiniz.

Resmi nitelik kazanmış hiçbir branş için birden fazla federasyon veya milli takım kavramının geçerli olmadığı görülmüştür.

Federasyon ki;

A Milli, Ümit Milli Takım v.b oluşumlar ile silsile-leri bünyesinde barındırarak hiyerarşik yapısını oluşturur. Resmi kimliği olan tüm branşlarda bu silsile mevcuttur. Her ülke, milli kimliğini temsil edecek olan branşlara ait birer federasyon ve kurulan federasyona ait bir milli kimlik oluşturur. Ve ülkeler, bu paralel doğrultusunda etkinliklere katılırlar. Zira bir ülkenin, bir branş için birden fazla federasyon veya milli takıma sahip olması deliliktir ya da işi bilmemektir. Hırs köpürmüş saltanat sevdası, popülist ve pragmatist kafa yapılarının tanımlamasıdır, birden fazla milli takım olmak…

Keşke Türkiye için resmi nitelik taşıyan ve devletin üst düzey kurumları tarafından desteklenen, tanınan, etkinlikler için resmi olarak görevlendirilen bir federasyonumuz olsaydı. Sponsor arayışına girmeden, kendi ceplerinden ödemeden yarışmalara dahil olabilselerdi. Dışarıdan alınan başarılar, Facebook veya Twitter ortamında değil; milli sahnelerde, milli kürsülerde paylaşılsın isterdik.

Federasyonlar;

Ya birleşmeli, ya da kendi aralarında anlaşarak tek bir takıma dönüşüp, yek vücut olarak yola devam etmelidirler. Emin olun, başarılarınız bu şekilde daha gurur verici olmaya başlayacaktır. Daha fazla tat, daha fazla lezzet verecektir. Aksi bir tablo ise; el alemi ülkem aşçılığına güldürmekten öteye gitmez. Birden fazla federasyon veya milli takım, o ülkede yaşayan hiç kimsenin temsilcisi olma yetkinliğine sahip olamadığı gibi, sadece kendilerine üye olan zatları temsil eder. Bu da kendi kendine gelin güvey olmak gibi bir şey olur.

Hiçbir bedel ödemeyip bir şeyler yaptım havasına girmeden, rüzgar nereden eserse o yöne dönerim demeden, herkesin federasyonu, herkesin milli takımı, herkesin gururu olun ama pragmatist olmadan…

Süleyman ENGİN

3 yorum

 1. Aslında bilmediğimiz ve çok fazla ses getirmeyen bir branş bu Süleyman Bey . Bir spor branşı gibi telaffuz edilmiyor aslen. Aşçılarımızın başarıları çok fazla dile getirilmiyor maalesef. Siz burada olmasaydınız belki hiç haberimiz olmayacaktı bunlardan.

  Bu etkinlikleri bizlere duyuran bir haber kaynağı da olmalı diye düşünüyorum ki diğerleri de feyz alsın, belki kendini göstermeye cesareti olmayanlara ışık olsun değil mi?

  Emeğinize, başarılarınıza sağlık Süleyman Bey, teşekkürler…

  0
 2. Süleyman Bey algıladığım kadarı ile Türk aşçılığının değerini bulması için çok emek veriyorsunuz. Dediğiniz gibi bu branş devlet tarafından sahiplenilip tanıtımına, geliştirilmesine imkan tanınmalıdır. Ülkemizin en büyük zenginliklerinden biri olan mutfağımızın yeterince tanınmadığını, tanıtılmadığını düşünüyorum. Halbuki kuvvetli bir mutfak iyi bir turizm gelir kaynağıdır da aynı zamanda.

  Dünya şefleri ile yarışacak düzeyde şeflerimiz olmasına rağmen bu kişilerin şahsi gayretlerle bir şeyler yapmaya çalışması, sponsorlarla belki yarışmalara katılması gerçekten üzücü…

  Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz.

  Mürekkebiniz hiç kurumasın …

  0
 3. Evet keşke ülkemiz Aşçılık gibi birçok alanda destek çıkabilse.Kanayan bir yara, sporun sadece tek alanına yoğunlaşıyoruz oysaki o kadar çok alan var ki federasyonu olması gereken. Güzel yazıydı. Fakat sizden extra ricam, eğer favori yemekleriniz varsa tariflerini dinlemek isterim : ))

  0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>