Ana Sayfa / Haber / Yerel Seçimler mi?

Yerel Seçimler mi?

Demokratik ülkelerde, yönetimin belirlenmesinde en etkili yöntem olan seçimlere gidiyoruz. Türkiye’deki seçim tarihine baktığımızda birçok anti-demokratik seçimlere de rast gelindiği görülmüştür.

Örneğin; 1946 seçimlerinde açık oy gizli sayım, 82 darbesiyle anayasada yer bulan %10 barajı, tek dilli seçim propagandacılığı vs.

**

Şüphesiz, 30 Mart yerel seçimleri aynı zamanda ilklerin yaşanacağı bir seçim atmosferiyle de geçecek. Zira kabul edilen Büyükşehir Yasasına göre ilçe ve köylerin oyları da Büyükşehir Belediyelerin seçiminde belirleyici rol oynayacak. Hal böyle olunca siyasi partilerin propagandaları ve vaatleri sadece şehirlerde değil ilçe ve köylerde de büyük bir rekabet içinde gerçekleşecek.

**

Türkiye’de 2002‘den beri  4 parti rağbet görülüyor; AKP, CHP, MHP ve BDP2002‘den beri AKP‘nin tek parti olarak iktidarını sürdürmesi Türkiye’de bulunan muhalefetin yetersiz bir politika izlemesinden kaynaklandığı apaçık ortada. Ama 30 Mart yerel seçimlerinde bu durumun değişme olasılığı bir hayli yüksek. 17 Aralık yolsuzluk soruşturması ve iktidarın bizzat bu işin içinde oluşu seçim sonuçlarının değişmesinde en büyük etken olacaktır. CHP ve MHP‘nin siyasi muhalefet yetersizliklerinden dolayı AKP‘nin önünde büyük bir engel olarak görülmemektedir. Ama BDP‘nin sayıca az olmasına rağmen iktidara karşı olan muhalefet politikaları etkileyici bir seyir izlemektedir.

**

Başbakan’ın son çıkan ses kayıtları siyaset gündeminde etkili olmuş durumda. Youtube‘ye atılan ses kayıtlarında izlenme oranı, iki günde iki milyon kişi oldu. Cengiz Çandar‘ın deyimiyle:” Yolsuzluk, halkın en hassas olduğu ve o hassasiyetiyle hiç kül yutmadığı ve dünyanın her yerinde iktidarları mahveden en büyük virüstür. Tapeler, 30 Mart  seçimlerinde AKP‘nin oy oranlarına tam olarak ne kadar yansıyacağı bilinmese de AKP‘nin oy oranlarında düşürme yaratacağı kesin gözüyle bakılıyor.

**

CHP‘nin yerel seçim performansına baktığımızda 2002‘den beridir farklı bir seyir izlediği görülmüyor. Ama Fetullah Gülen cemaatinin CHP‘ye olan desteği şuan için gizli kalıyor ama seçimlere yaklaşırken bu gizlilik şeffaflaşabilir. Bu destekte yerel seçimlerde CHP‘nin oy oranlarını etkileyeceğine benziyor. Bu seçimlerin kazananı niteliksel açıdan MHP ve BDP olacağına benziyor. Zira Kürt açılımının sekteye uğraması(durgunlaşması) MHP‘nin aktifleşmesini sağlıyor. BDP‘de ise seçimlerin kazananı olan taraf olarak görünmesinin nedeni, iktidara karşı olan etkili muhalefeti, her kesimi kaplayacak şekilde eş başkanlık sistemini geliştirmesi(göstermesi), HDP ile toplumun diğer bölümüne de ulaşması ve siyaset yapmasıdır.

**

Son olarak; oy kullanmada kararsızların etkisini de düşünürsek bu yerel seçimler sürpriz gelişmelerle gerçekleşebilir.

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>