Ana Sayfa / Kişisel Gelişim / ZİHİNSEL SAĞLIK
Zihinsel Sağlık

ZİHİNSEL SAĞLIK

Hayatımızı zihnimizle yönetiyoruz. Zihnimizin sağlıklı yapısını bozduğumuzda, bedensel ve zihinsel olarak sağlığımızda bozulmaya başlar ve hayatımızın hakimiyetini kaybetmeye başlarız. Zihinsel sağlığı korumanın yolu, negatif düşüncelere hakimiyet ve hayatın sorunlarıyla manevi olarak da başa çıkabilmeyi becerebilmekten geçer.

Sürekli negatif  içerik üreten zihin  mutsuzluğa, pozitif üreten zihinse mutluluğa kapı açar. Sağlıklı yaşayan ama sağlıksız düşünen bir insanın tamamen sağlıklı olması mümkün değildir. Sağlıklı yaşamak ve sağlıklı düşünmek  mutlu, huzurlu ve dengeli bir hayatın anahtarıdır.

Sağlıksız düşünen bir zihin bozuk çalışır ve sürekli stres üreterek vücudu yöneten sistemleri de bozar. Karamsar düşüncelerle zihin sürekli stres üretir. Her stres vücuda artı bir yük olarak geri döner. Vücudun kaldıramayacağı noktaya geldiğinde de bedensel sağlık bozulur. Stres yemeğe katılan tuza benzer. Az tuz yemeğin lezzeti, fazla tuz ise yemeğin zehri olur.

Gereksiz streslerden uzak güzel bir gün diliyorum…

7 yorum

 1. Osho der ki;
  Sağlıklı yaşam farkındalıkla olur. Farkındalık mukemmel hale geldiğinde bu dünya–zihninden yarattığın bu dünya–ortadan basitçe kalkıverir; başka bir dünya açılır. Yanılsama kaybolur, yanılsama senin uykun, senin bilinçsizliğin yüzünden ordadır.

  0
 2. Evet, pozitif düşünmeli her daim ancak hani o iç konuşma var ya !!! Bazen esir alıyor düşünceleri. Gün için de yaşanan stresler,sıkıntılar günün sonunda bitap düşmemize neden oluyor… O stresin arasında 5 dakika bile kendimizi dinlemek lüks oluyor… Zihnimizi arındırmalıyız kısa aralıklarla… Temenniniz için teşekkürler…

  0
  • 5 dakika sadece alıp verdiğiniz nefesinize bile odaklanmanız zihninizi arındırmak için kısa bir çalışma olacaktır. Sevgiyle kalın … :)

   0
 3. Hoş geldiniz,

  Bir olay ya da durum karşısında yaşadığımız stres, işin üstesinden gelmede önemli bir motivasyon sağlayabilir. Umursamazlık ile aşırı stres arasında dengeyi kurmalı ve yazınızda vurguladığınız gibi, gereksiz streslerden uzak kalmalıyız. Ve sizi sitemizin terapisti olarak işe almalıyız:)

  Kaleminiz hiç eksilmesin…

  0
 4. Zihinsel sağlığın net, açık ,anlaşılır anlatımıdır.Herkesin kendi kavlince dikkate alması gereken bir yazı.Sağol meraly.

  0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>