Ana Sayfa / Bakış Açısı / HOŞ GELDİN
Ahsap-Radyo

HOŞ GELDİN

Bundan seneler seneler evvel, Almanya’da çalışan bir gurbetçi, yaz tatili için köyüne gelirken yanında bir de radyo getirmişti. Bir elinde tahta bavulu, diğer elinde bavul kadar kocaman bir radyo, kafasında fötr şapkasıyla, tipik bir Alman’cı… Pek tabii, küçücük köyde hemen duyulmuş bu radyo meselesi. Köy ahalisi anlaşmışlar, akşama hem hoşgeldine gidecek, hem de ajansı birlikte dinleyecekler o radyo denen şeyden. Bizim Almancı odanın köşesine uygun bir yere kurmuşlar radyoyu, altına bir örtü, üstüne bir örtü öylece.

Neyse akşam olmuş, bizim muzip ev sahibi, komşuların gelmesine yakın, uygun bir yere saklanıp beklemeye başlamış, komşular geldiğinde harekete geçmek üzere…

Nihayetinde komşular gelmiş, bir bir sıralanıp oturmuşlar radyonun karşısına doğru. Herkes toplanmış hevesle ajansı beklerken, bir ses; “Tahmada hoş geldin” demiş, (Çerkezcede yaşlılara Tahmada denir.)

Bizim tahmadalar hemen ayaklanıp;

- Hoş bulduk, hoş bulduk” demişler. Aradan kısa bir zaman geçmiş, o ses tekrar,

- Tahmada hoş geldin, bu bir süre böyle devam etmiş. Hoş geldin, hoş bulduk, hoş geldin, hoş bulduk… Şaka olduğu anlaşılmış ama nice sonra tabii.

Bende kendi penceremden seslenmek istiyorum sizlere. Hoş geldiniz…

Güzellikleri paylaşmak dileğiyle…

Lila - 2014

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>