Ana Sayfa / İnceleme / Irangate
Irangate_

Irangate

Irangate Amerikan halkının, dejavu’ya gark olmasının müsebbibi olan hadiselerden biridir. Zira savaş skandalları konusunda sicilleri pek de parlak sayılmayan Amerika, daha evvel Vietnam Savaşı esnasında patlak veren Watergate skandalınına tanık/şahit olmuştu.

Tıpkı bu skandala benzer bir hadise de İran-Irak Savaşında zuhur etti. Beynelmilel/uluslararası diplomasi tarihine İran-Contra-Affair olarak geçen skandalın ayrıntıları hayli geniştir. Meselenin nüvesi/özü/esası, Amerikan silahlarına sahip olması hasebiyle, İran ile gizli yollardan yapılan yedek parça ve silah satışlarından elde edilen maddi gücün, Nikaragua’da komunist sandinist rejimine karşı savaşan -ki Amerikalıların şiddetli bir şekilde desteklediği Contra’lara karşı silah yardımı için CIA tarafından kullanılmasıydı. Bu ticaretin/tek yönlü satışın hiçbir legal tarafı yoktu ve söylevlere göre de, Amerikan Hükumetinin bilgisi dışında yapılmıştı. Bir takım söylentiler çıktığı için Başkan Reagan, bu hadiseler üzerine bir açıklama yaptı. Açıklamada; “18 aydır İran ile diplomatik münasebetler kurmak için temaslar yapıldığını ve fakat Lübnan’daki rehineleri kurtarmak için İran’a silah satılmasının doğru olmadığını, İran’ın stratejik bakımdan mühim bir iklimde bulunduğunu, birçok devletin İran ile Amerika arasında köprü vazifesi kurmak için seferber olduğunu”, söyledi.

Irangate/Iran-Contra-Affair bu şekilde başlamış oldu. Soruşturmalar Oliver North isimli bir albay üzerinde yoğunlaştı. Girizgahta belirtildiği üzere Watergate skandalına emsal teşkil edebilecek bu hadisenin, Watergate’den farkı ise; Watergate skandalından sonra dönemin başkanı Nixon‘un istifa etmesine rağmen, Irangate’in encamında herhangi bir istifanın zuhur etmemesiydi.

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>