Ana Sayfa / Bakış Açısı / Reklam Oklarından Târumar, Kültüre Açtığı Yaralardan Bizâr Olduk
Reklam Oklarından Târumar, Kültüre Açtığı Yaralardan Bizâr Olduk

Reklam Oklarından Târumar, Kültüre Açtığı Yaralardan Bizâr Olduk

Ne kadar garip bir haldir ki, bütün küre-i arzın (dünyanın) seveceği, yiyeceği, giyeceği, hayat tarzım dediği akla gelen ne varsa, reklam denilen şey ile oluşturuluyor veya tebdil edilebiliyor(değiştiriliyor). İnsan ise gerek televizyon, gerek büyük reklam panolarında veyahutta internet aracılığıyla bu reklamın yoğunluğu altında kalıyor. Sanki hipnotize olmuş gibi modaya uyma mecburiyetini kendin de hissediyor. Hele kalabalık bir kitle o şeye rağbet göstermesin, sanki ilahi bir buyrukmuş gibi kayıtsız şartsız ona ittiba etmesi gerektiğini düşünüyor.

Kıyafet ve giyim kuşam üzerinden para kazanmak maksadıyla “emo”, “gotik”, “punk”, “rock”, “tikky” gibi ve nice hayat tarzı oluşturuluyor ki sadece kıyafetle kalmayıp selam verişine kadar tesir ediyor.

Hakikaten bu modaya yetişme çabası bizi bir çok konuda kültürel olarak yıprattı.

Bir zaman şahsi bloğumuzda acizane söyle demiştim ki;

Aşikare sahtekarlık bir yana artık bize sıradan gelen sahteciliğe alıştırdı ki, Gerçek görüntüsünü makyaj denilen türlü boya ile gizleyen ve sahte bir yüzle dolaşan milyonla kadın var. Saçı sahte, kaşı sahte ve lens denilen sahte göz bebeği ile gözü sahte…

Geçenlerde bir reklam gördüm ki akıllara zarar, vücudu kaslı ve üçgen gösteren bir atlet. Yani normalde sen kaslı bir adam değilsin fakat bu atlet sende sahte kas yapacak. Seni görene bu izlenimi vereceksin atletin seni riyakar ve sahtekar yapacak. Kası sahte, baklavası sahte, gücü sahte.

Biz moda ve reklam rüzgarı önünde kuru yaprak gibi nereye götürürse oraya gidecek kadar kültürden hali bir millet miyiz? Aksine bir kültür imparatorluğuna sahip iken böyle kırıntılarla def-i cû etmeye (açlık gidermeye) layık bir millet miyiz?

Ok yağmur gibi gelen reklam furyasına ancak milli ve kültürel hislerle kuvvet bulmuş karakter kalkanı ile mukabele edilebilir ve uygun ve en önemlisi lazım olanı seçilebilir.

Mihraki
(07 Recep 1435 - Salı)

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>